• „PRAT”  JACEK DRĄŻKIEWICZ,
  • ul. Ogrodowa 1;  96-325 Radziejowice;   NIP: 838-164-28-79
  • Szybki kontakt: (22) 408 04 43;  48.733 70 50 70

Czeska Praga w krzywym zwierciadle

Czeska Praga postrzegana jest zazwyczaj jako skarbnica zabytków wszelkich epok i stylów. Jednak wędrując przez Pragę napotkać możemy także wiele współczesnych rzeźb, które pozwolą nam zrozumieć mentalność Czechów i dystans jaki potrafią zachować wobec tego, co dzieje się wokół nich.
Najbardziej zaskakujące w oczach turystów jest to, że Czesi w tym procesie uzewnętrzniania uczuć wykorzystują symbole narodowe, które odbiegają dalece od ich tradycyjnego, patriotycznego pojmowania, stając się w pierwszym momencie obiektem śmiechu, a na pewno co najmniej wzbudzają duży entuzjazm. Bo jak wytłumaczyć niemalże graniczące ze średniowiecznym Mostem Karola ruchome rzeźby mężczyzn z obnażonymi penisami obsikujące mapę kraju? Obok tradycyjnych miejsc-symbolów znaleźć możemy anty-, a może alter- symbole sztuki współczesnej. Kolejny tego przykład znajdujemy na Placu króla Wacława uwieńczonym jego konnym pomnikiem. Ten symbol narodowy tuż obok w Pałacu Lucerna został sparafrazowany poprzez pomnik siedzącego króla na zdechłym koniu, odwróconym do góry nogami i z wywieszonym językiem.

 


Czy jest to próba zdecydowanej pogardy do tego co tradycyjne, czy tylko jest to duch Szwejkowskiego sarkazmu i charakterystycznego poczucia humoru, który wraca w twórczości współczesnych artystów? Głównym autorem wspomnianego kierunku w sztuce jest David Czerny. W ostatnich miesiącach artysta ponownie zaszokowałświat"Entropą” -trójwymiarową  instalacją wyśmiewającą stereotypy 27 krajów członkowskich. W ten sposób utrzcił on przewodnictwo Czech w Unii Europejskiej. Sztuka w czeskim wydaniu zaczyna więc wychodzić daleko poza samą Pragę. Szczęśliwie zaletą sztuki współczesnej – jest to, że każdy może ją interpretować na swój sposób, co łagodzi nieco kontrowersyjny ton, który przypisany jest do jej twórców.