• „PRAT”  JACEK DRĄŻKIEWICZ,
  • ul. Ogrodowa 1;  96-325 Radziejowice;   NIP: 838-164-28-79
  • Szybki kontakt: (22) 408 04 43;  48.733 70 50 70

Chiny

Chiny1są krajem w którym nawet parzenie herbaty staje się celebrowanym i  wręcz mistycznym obyczajem, a zwykłe pisane kaligrafy (chińskie litery) urastają do miana dzieł sztuki. Ze wszech stron wyczuwa się spuściznę wielowiekowej historii i tradycji, przebijającą się jak promyk słońca przez gęste chmury komunistycznej dyktatury, która od 1949 roku wyznacza swoje reguły rządzenia i życia codziennego mieszkańców. Jednak Chiny zmieniają się.. otwierają się na turystykę a to niejako wymusza większe wypromowanie tego, co dla turystyki najważniejsze: historii, tradycji, obyczajów. Czyżby turystyka miała się stać czynnikiem wymuszającym na władzach Chin zmianę prowadzonej polityki? W 2009 roku Chiny są 4 najczęściej odwiedzamy państwem świata (50,9 mln turystów) oraz czwartym najwięcej zarabiającym na turystyce (przychody 39,7 mld USD). Czas niewątpliwie pokaże, w którą stronę pójdą te zmiany. Dzisiaj Chińczycy jeżdżą pociągami ponad 400 km na godzinę, mają najszybciej rozwijającą się gospodarkę na świecie, mają ogromne autostrady i najwyższe wieżowce. Jednocześnie pod względem politycznym niewiele się zmieniło. Ciągle planuje się centralnie zarządzanie gospodarką, edukacją a nawet życiem mieszkańców (brutalna polityka kontroli urodzeń).

2Podróż po Chinach najlepiej rozpocząć od Pekinu, nazywanego po chińsku BEIJGING, czyli północna stolica. Miasto, które jest centrum politycznym państwa, kryje jeszcze wiele pozostałości po dawnych dynastiach rządzących w Chinach – Ming i Qing. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Zakazane Miasto, które można uznać za największy na świece kompleks pałacowy.









3Dawna architektura nie narzucała budowli wysokich, stawiała jednak na harmonię, przestrzeń i symbolikę. Wszystkiemu towarzyszy siła jaką jest feng shui, która wyznacza porządek i rozmieszczenie poszczególnych obiektów. Zakazane Miasto to ciąg pałaców i dziedzińców, które dają wyobrażenie o potędze władzy cesarskiej. Z części oficjalnej wchodzimy do części prywatnej, w której przebywał cesarz, jego rodzina i oczywiście konkubiny. Wędrówkę warto zakończyć wspinaczką na tzw. Wzgórze Węglowe, usypane z piachu po fosie otaczającej Zakazane Miasto. Widok z góry wynagradza trud wspinaczki. Daje także lepsze wyobrażenie na temat architektury miasta.






4Obowiązkowym punktem wycieczki po Pekinie są 2 najważniejsze świątynie:
Świątynia Lamy i Świątynia Nieba.
Świątynia Lamy była kiedyś pałacem, dlatego wejścia do świątyni bronią dwa lwy – symbol władzy cesarskiej. Lwica karmi swoje młode mlekiem z opuszków palców (symbol troskliwego władcy), lew zdecydowanie trzyma pod łapą kulę (symbol władzy nad światem).




















5Niestety świątynia Lamy niewiele ma już do zaoferowania jeśli chodzi o atmosferę dawnych czasów.
Niektórzy pielgrzymi zapalają jeszcze kadzidełka, których zapach rozlewa się na obszerne dziedzińce. Tłum turystów i atmosfera radosnego zwiedzania przeważają. W jednym z pawilonów stoi posąg 23 metrowego Buddy Maitrei (17 metrów + 6 pod ziemią). Robi on zawsze niesamowite wrażenie na zwiedzających.









6Świątynia Nieba była miejscem sakralnym. Tutaj władcy wznosili modły o pomyślny rok. To tutaj według mistrzów feng shui Niebiosa spotykały się z Ziemią. Tu również znajduje się tzw. „pępek świata”, dlatego Chińczycy nazywali się Krajem Środka. Niesamowita kolista konstrukcja oraz kolorystyka nadaje świątyni prawdziwie orientalnego charakteru.











7Będąc w Pekinie warto wyjechać także poza centrum miasta. Godnym uwagi jest Pałac Letni, cesarzowej Cixi, nazywanej Starym Buddą lub cesarzową wdową (jednej z najbardziej kontrowersyjnych władczyń na tronie chińskim). Ozdobą pałacu jest marmurowa łódź – ekstrawagancki „wynalazek” zbudowany na polecenie Cixi.












8Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek do Chin jest Mur Chiński. To najdłuższa na świecie konstrukcja, sięgająca ponad 6400 km. Najciekawsze i najlepiej zachowane odcinki są udostępnione w Badaling pod Pekinem.












9Innym ciekawym obiektem są Grobowce Dynastii Ming oraz Qing. Największe wrażenie na odwiedzających robi aleja Duchów, wzdłuż której rozmieszczono pary posagów zwierząt. Tym szlakiem niesiono trumnę z ciałem cesarza. 












10Ważnym miastem i centrum turystycznym Chin jest Xian – dawna stolica Żółtego Cesarza. Dla większości turystów miasto kojarzone jest z Terakotową Armią, leżącą tuż poza jego granicami. Dzieło wpisane na listę UNESCO stanowi fragment gigantycznego grobowca budowanego dla cesarza Qinshi Huangdi z dynasti Qin. Tysiące wojowników umieszczono w 3 kryptach, by bronili ciała cesarza. Najwyżsi rycerze mają 1,8 m wzrostu. Armia uzbrojona została w ostre brązowe miecze, włócznie i łuki.






















11W samym Xian pozostały bardzo ciekawe mury strzegące wejścia do starożytnego miasta (subiektywnie oceniam je jako ciekawsze niż Mur Chiński). Spacer po murze lub przejażdżka rowerem to jeden z dobrych pomysłów na zagospodarowanie czasu.










12Bardzo ciekawie prezentuje się również Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi, której budowę zlecił w 648 r cesarz Gao Zong. Pagoda była miejscem przechowywania świętych teksów buddyjskich, przywiezionych w XII wielu z Indii.

























13Niezwykle orientalny zaułek Xian stanowi dzielnica muzułmańska. Koniecznie trzeba zobaczyć Wielki Meczet, liczne fontanny ablacyjne oraz towarzyszące nierozerwalnie tej dzielnicy bazary. 












14W centralnych Chinach warte polecenia są dwa miejsca leżące w pobliżu dużego miasta Luoyang. Jednym z nich jest Klasztor Shaolin - miejsce, gdzie powstał styl walki kung-fu.











15Poza wspaniałym kompleksem świątynnym wielkie wrażenie na odwiedzających robi Las Stup. To nekropolia upamiętniająca postacie sławnych mnichów. 












16W okolicy Luoyang znajdują się także groty w Longmen. To swego rodzaju sanktuarium buddyzmu jest ulokowane wzdłuż brzegów rzeki Yi w 1400 grotach. W sumie można tu zobaczyć ponad 100 000 posągów buddy (najmniejszy ma 2,5 cm). Największe wrażenie robi Grota Modłów za Przodków, w której znajduje się 16,5 metrowy posąg Buddy w otoczeniu bodhisattwów i groźnie wyglądających niebiańskich strażników.









17Podróżując w stronę wschodniego wybrzeża (do Szanghaju) warto zatrzymać się na chwilę w Suzhou, by zobaczyć sztukę komponowania Chińskich ogrodów. Wartym polecenia jest Ogród Mistrza Sieci. Centralnym elementem tego ogrodu jest  rozległa sadzawka, otoczona drewnianymi pawilonami. Zieleń jest poprzecinana licznymi skałami.









18Bardzo urokliwą atrakcją są  tzw. wioski wodne. Polecam osobiście Luzhi. To taka Wenecja w chińskim wykonaniu.












19Obowiązkowym punktem są przejażdżki łodziami w rytm piosenek śpiewanych przez gondolierski.













20Wizytówką wschodniej części Chin jest Szanghaj. Liczba mieszkańców tej ogromnej metropolii przekroczyła już 20 mln. Reprezentacyjna część miasta to Bund. Z jego brzegu rozpościera się widok na centrum finasowo-handlowe pełne drapaczy chmur (najwyższy nazywany potocznie „otwieraczem do butelek” to 101-piętrowym Shanghai World Financial Center (492 m wysokości)).








21Urokliwą atrakcją turystyczną jest nocny rejs po rzece Huang Pu.  Bardzo ciekawie prezentuje się wówczas budynek wieży telewizyjnej. 











22Z historycznych atrakcji miasta warta polecenia jest świątynia Nefrytowego Buddy oraz piękne ogrody Yu Yuan.













23Wyjeżdżając z centrum miasta na lotnisko warto wybrać podróż pociągiem o nazwie Maglev.













24Podroż co prawa trwa jedynie kilka minut, ale za to wrażenia są gwarantowane. Pociąg jedzie z prędkością 431 km na godzinę.











Chinami można się zachwycać… można także się ich bać… Najlepiej jednak samemu wyrobić sobie zdanie odwiedzając Kraj Środka. Uczucia będą czasami skrajne: podziw dla osiągnięć kraju i współczucie dla jego obywateli. Takie jednak są Chiny. Grają na naszych emocjach na każdym kroku. Jednego możemy więc być pewni – podróż do Chin jest niezapomnianym przeżyciem.