• „PRAT”  JACEK DRĄŻKIEWICZ,
  • ul. Ogrodowa 1;  96-325 Radziejowice;   NIP: 838-164-28-79
  • Szybki kontakt: (22) 408 04 43;  48.733 70 50 70

Maroko

MarokoJest to jedno z niewielu państw, które jeszcze nie do końca jest „skażone” masową turystyką. Poza głównymi ośrodkami turystycznymi jak Agadir, Casablanka, Rabat, Marrakesz, Fez, Meknes czy Tanger można znaleźć jeszcze wiele „nie odkrytych” szlaków w górach Atlasu Średniego i Wysokiego.

Powierzchnia: 446 550 km2
Ludność: 34 859 364 (2009)
Stolica: Rabat
Język urzędowy: arabski  (szeroko rozpowszechniony jest także francuski i dialekty berberyjskie)
Jednostka monetarna: dirham marokański (MAD)
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Najwyższy punkt: Dżabal Tubkal 4167 m n.p.m.

Atrakcje turystyczne1Głównym ośrodkiem turystycznym Maroka jest Agadir. To tutaj rozpoczyna się przygoda niemalże każdego turysty z Marokiem. Duże piaszczyste plaże, czysta woda oceanu i górująca nad miastem zabytkowa kazba (twierdza).2Niezwykle ciekawe są okolice Agadiru. Polecam artykuł  „Nie leż na plaży w Agadirze!” (link do artykułu)

Obowiązkowym punktem wycieczek stał się Marrakesz. Miasto ciągle jeszcze bardzo egzotyczne w swym charakterze - pełne suków (bazarów), zaklinaczy węży, gwaru ulicznego, ciekawych zabytków, ale również biedy i ubóstwa.
3Na mnie największe wrażenie zrobiła garbarnia skór, gdzie w niezwykle trudnych warunkach (wśród chemikaliów) pracują ludzie, próbując zarobić na chleb.

4Centrum miasta stanowi plac Dżemaa El-Fna, przy którym góruje nad okolicą minaret meczetu Kutubijja.5Kolejnym ważnym zabytkiem miasta są ruiny pałacu El-Badi. Warto wiedzieć, że Maroko w dawnych czasach pełniło rolę stolicy imperium, które zajmowało tereny dzisiejszego Maroka, ale także większość Algierii i Hiszpanii.

Kolejnym miastem, które warto zobaczyć jest Casablanka. Pomimo, że przyjeżdża się tutaj tylko dla jednego obiektu, robi on wrażenie niesamowite. Chodzi mianowicie o meczet Hassana II, który jest 3 największym meczetem na świecie i zarazem najwyższą sakralną budowlą na świecie (175 m).6Meczet powstał jako dar wdzięczności narodu marokańskiego za panowanie króla Hassana II (powstał w 60 rocznicę urodzin władcy). Meczet z trzech stron oblewają wody oceanu. Wnętrza są imponująco piękne – bogato zdobione drewnem i marmurem.

Do znanych atrakcji turystycznych zaliczane są także takie miasta jak Rabat, Fez, Meknes i Tanger.