• „PRAT”  JACEK DRĄŻKIEWICZ,
 • ul. Ogrodowa 1;  96-325 Radziejowice;   NIP: 838-164-28-79
 • Szybki kontakt: (22) 408 04 43;  48.733 70 50 70

Węgry

Węgry„Polak – Węgier dwa bratanki”. Choć obecnie Węgry i Polska nie są bezpośrednimi sąsiadami, to  przez stulecia wiele łączyło nasze narody. Do dzisiaj odczuwamy do siebie sentyment i podczas podróży po Węgrzech można to odczuć.
Republika Węgierska, to kraj  Europy Środkowej zajmujący 93 tys. km.kw. Większość kraju położona jest na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Tereny górzyste znajdują się w okolicach Zakola Dunaju, na północnym-wschodzie kraju, gdzie znajdują się najsłynniejsze na Węgrzech regiony winiarskie, oraz miasta Eger, Miszkolc i Tokaj a także w rejonie „Węgierskiego Morza”- tektonicznego Jeziora Balaton. Najwyższym szczytem Wegier jest Kekes, który mierzy 1014 metrów n.p.m. Góry i pagórki na Węgrzech, choć niewysokie , są jednak bardzo malownicze. Podobnie jak wypełnione zabytkami z różnych epok – od gotyku, przez barok, po secesję węgierskie miasta,. Największy jest oczywiście Budapeszt, liczący ponad 2 miliony mieszkańców. Jest to jedno z największych miast regionu. Stolica  Węgier położona jest nad Dunajem na obydwu jego brzegach. Te dwie części znacznie różnią się od siebie. Peszt położony na lewym brzegu rzeki, jest płaski jak stół – to w przeszłości mieszczańska część miasta. Położona na prawym brzegu królewskie miasto Buda, ulokowana jest w znacznej mierze na wzgórzach (główne to  Wzgórze Gellerta oraz Góra Zamkowa). Tutaj znajduje się zamek – siedziba władców Węgier, a także kościół NMP nazywany potocznie kościołem króla Marcina Kowina- świątynia koronacyjna.

Tereny, na których rozpościera się Budapeszt, znane były już w starożytności. Dunaj stanowił naturalną granicę Cesarstwa Rzymskiego a na miejscu dzisiejszej stolicy Węgier znajdowały się dwa graniczne obozy rzymskie: Aquincum, po stronie budzieńskiej i Transaquincum (lub Contra – Aquincum) po stronie pesztańskiej. Warto zwrócić uwagę na nazwę, która pochodzi od słowa „aqua” - „woda”. Wiemy zatem, że już Rzymianie, którzy słynęli wszak ze swego uwielbienia dla łaźni i ciepłych kąpieli, zwrócili uwagę na wody termalne dzisiejszego Budapesztu. W mieście występuje ponad 120 ciepłych źródeł!

Budapeszt składa się z trzech historycznych części
 • Obudy – starej Budy, gdzie znajdował się w starożytności obóz rzymski Aquincum i pierwotne miasto Buda,dzisiejszej Budy – powstałej w średniowieczu po przeniesieniu w okolicę nowopowstałego zamku władców Węgier. Obejmuje ona wzgórza nad Dunajem (Gellerta i Zamkowe), oraz przylegające do nich dzielnice,
 • Pesztu – położonego po drugiej stronie Dunaju, niegdyś handlowego o mieszczańskim charakterze, dzisiaj stanowiącego główny trakt turystyczny do Parlamentu, Katedry Św. Stefana, Opery oraz Synagogi.

Dzisiejszy Budapeszt nikomu nie pozwoli się nudzić. Jest to miasto pełne życia, zabytków, ciekawych muzeów. Tym zaś, których znuży zwiedzanie, miasto oferuje wspaniały relaks w jednym z licznych kąpielisk termalnych i niezapomniany wieczór w jednej z tradycyjnych węgierskich restauracji przy dźwiękach czardasza i kieliszku wybornego wina.
Warto pamiętać, że przyjazd zimą do Budapesztu nie jest złym pomysłem. W Parku Miejskim przy Placu Milenijnym organizowana jest jedna największych w Europie ślizgawek. Po wyczerpującej jeździe na łyżwach, kąpiel w odkrytych basenach termalnych staje się czystą przyjemnością.

W Budapeszcie trzeba koniecznie
 • odbyć rejs statkiem po Dunaju, podziwiając Parlament, Wzgórze Zamkowe, Most Łańcuchowy i inne zabytki Budapesztu,
 • odwiedzić jedno z kąpielisk termalnych miasta,
 • zobaczyć panoramę Budapesztu z Góry Gellerta,
 • przespacerować się malowniczymi uliczkami Budy,
 • odbyć rejs statkiem po Dunaju,
 • wziąć udział w wieczorze folklorystycznym,
 • skosztować doskonałego węgierskiego wina w jednej z tradycyjnych winiarni,
 • odwiedzić położone nieopodal Szentendre – miasto artystów, galerii i rzemiosła artystycznego.


Inne niezwykle urokliwe, mniejsze miasteczka Węgier to Eger, Miszkolc, czy Debreczyn, aż po niewielkie perełki jak Sentendre, czy Estergom (z największym kościołem w kraju). Na terenach równinnych znajdują się charakterystyczne dla Węgier suche stepy zwane „puszta”, na których madżiarscy kowboje wypasali stada bydła.
Węgry to kraj pysznej kuchni, doskonałego wina, bogatej tradycji, pięknej architektury i przyjaznych ludzi. A przy tym znajduje się tak niedaleko...

Autor:
Marek Pawłowski