• „PRAT”  JACEK DRĄŻKIEWICZ,
  • ul. Ogrodowa 1;  96-325 Radziejowice;   NIP: 838-164-28-79
  • Szybki kontakt: (22) 408 04 43;  48.733 70 50 70

Grecja

GrecjaNazwa oficjalna: Korfu
Przynależność państwowa: Grecja
Język państwowy: grecki
Waluta: Euro (EUR)
Stolica: miasto Korfu
Powierzchnia:  580 km2
Liczba mieszkańców: 113 000 (2001)
Gęstość zaludnienia: 195 mieszkańców / km2

Najwyższy szczyt: Pantokrator (906 m n.p.m.).

Atrakcje turystyczneKorfu (starożytna Korkyra)  to górzysta wyspa w Grecji,  najbardziej zielona i najdalej wysunięta na północ z Wysp Jońskich. Leży w pobliżu wybrzeży Albanii. Od Półwyspu Bałkańskiego oddzielona jest cieśniną Kerkira. Zielony kolor i żyzność Korfu jest wynikiem ulewnych deszczy, jakie padają tu od października do marca.
Korfu jest regionem administracyjnym, stanowi jedną z 51 prefektur greckich. Prefektura Korfu składa się oprócz wyspy Korfu z wysp Paksos, Antypaksos, Othoni, Ericousa, Mathraki, Discalia, Panaja oraz Eksolithro. Cała prefektura ma powierzchnię 634 km. kw. (przy czym samo Korfu 580).
Ważne znaczenie w gospodarce wyspy odgrywa turystyka i rolnictwo. Głównymi uprawami są oliwki (zajmują 1/3 powierzchni wyspy) i winna latorośl. Powszechnie hoduje się owce i krowy.
Będąc na wyspie nie można pominąć stolicy wyspy miasta Korfu (nazywanego Korkyrą). Koniecznie należy obejrzeć kościół St. Spiridon Miraculous, czyli kościół Św Spirydona - patrona wyspy, którego imię jest niezwykle popularne (nosi je prawie połowa męskiej populacji Korfu - zdrobnienie od Spirydon brzmi Spiry). Warto przespacerować się główną promenadą miasta (Esplanadą, uważaną za największy w Grecji plac) do weneckiego zamku, skąd rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.

1

Wiele wrażeń dostarczy także wizyta w miejscowości Gastouri, w której znajduje się wspaniały pałac Achillion, wybudowany przez austriacką cesarzową Elżbietę (Sissi), będący w późniejszych czasach letnią rezydencją cesarza Wilhelma. Wizytówką pałacu są piękne ogrody, w których znajduje się imponująca kolekcja rzeźb przedstawiających greckich bogów i bohaterów.2Warto dotrzeć do punktu widokowego  na Kanoni (w pobliżu stolicy), skąd rozciąga się przepiękny widok na klasztor Vlacherna oraz Mysią Wyspę.3Osoby zmotoryzowane powinny zaplanować wycieczkę na północno-zachodnie wybrzeże wyspy, gdzie znajduje się  „pięciopalczasta" zatoka Paleokastritsa. To właśnie na jednym z okolicznych wzgórz zatoki znajduje się najważniejszy na Korfu klasztor i kościół Moni Theotokou oraz przyklasztorne muzeum ikon.4Niesamowitych wrażeń widokowych dostarcza wycieczka (najlepiej skuterem) na najwyższy szczyt wyspy - Pantokrator (906 m n.p.m.). Kręta droga doprowadzi nas na sam szczyt, gdzie zobaczyć możemy niewielki prawosławny monastyr.


Najlepszym okresem na odwiedzenie wyspy pozostaje wiosna. Polecam artykuł „Wielkanoc po grecku”.